Zrození Venuše
Zrození Venuše

NOAM OMER: Zrození Ven(o)uše
24.10. - 12.11.2018


24. října bude v naší galerii zahájena výstava mladého izraelského umělce Noama Omera. Jak název výstavy napovídá, autor přetváří výjevy z mytologie do groteskních situací, v nichž často hraje hlavní roli postava jeho vlastního otce, jehož podobu nese i Venuše na ústřední malbě.
Před patnácti lety, kdy duševně nemocný Noam začal systematicky tvořit, to byl právě jeho otec, kdo se stal jeho ochranitelem a průvodcem v uměleckém světě.

Noam Omer pracuje nejen s obrazy z dějin kultury, ale především s těmi, které formují naši nedávnou minulost i současnost. Vztahuje se nejen k obrazům z židovsko-křesťanské tradice, k tragédii Holocaustu, která poznamenala i jeho vlastní rodinu, ale také k aktuálním událostem jako byl útok na newyorská "dvojčata" 11. září 2001, nebo dnešní drama v Aleppu. Jednotlivé prvky reality malíř štěpí do kontrastních ploch, které dohromady skládají formálně i významově deformovanou mozaiku. Lidská těla, drapérie i prostory mají totožnou strukturu a splývají tak v jedinou nerozlišenou matérii, v níž se odehrává apokalyptické lidské hemžení.
Omerovy obrazy, počítačové grafiky a fotomontáže mohou připomínat cyklus Hrůzy války Francisca de Goyi a to nejen díky ad absurdum dovedenému zobrazení krutosti a utrpení, ale i kvůli vyhrocené dramatické optice. U Omera, podobně jako u Goyi, je vidění světa ovlivněno nejen vnějšími podněty, ale především výzvou vytvořit pořádek z chaosu, který ho přitahuje a pohlcuje každý den jeho života. Jeho hluboká zranitelnost mu paradoxně dovoluje nahlédnout a ztvárnit ty fasety skutečnosti, které běžným lidem mohou zůstat skryté.

Kurátorka výstavy: Terezie Zemánková

Koncept výstavy: Galit Semel

od 25.10. do 12.11.2018

Otevírací doba: Po - Ne: 15:00 - 19:00